Thor: Ragnarok – oczekiwania i spekulacje cz.2

Thor Ragnarok oczekiwania

Przy okazji recenzji Spider-Mana wspominałam, że gorące uczucia, jakie żywiłam niegdyś do filmów Marvela ostygły, zmieniając konsystencję z gorącej lawy na twardą skałę trwałego i stabilnego związku. Nie w tym przypadku. Nie w przypadku Thor:Ragnarok.

Fangirling nie umiera nigdy

Bo musicie wiedzieć, że mimo upływu lat i tego, że staram się zgrywać przed wami człowieka opanowanego, który to popkulturą chciałby zajmować się na poważnie, nie potrafię powstrzymać fali fangirlingu, która ogarnia mnie na każdą wzmiankę o Thorze: Ragnaroku. Czekam na ten film z takim utęsknieniem, że podobny wpis – zbiór przemyśleń na temat ostatniej części asgardzkiej trylogii,  popełniłam już we wrześniu, kiedy to w Internecie ukazały się pierwsze fotki z planu. Narzekałam wtedy na Waititiego, pełna obaw o jego niepoważną wizję historii, która w moim mniemaniu powinna być epicka i poważna.

Link do pierwszej części dywagacji przedpremierowych o Thorze: Ragnaroku

Pierwszy look na Ragnarok:

Dziś, po kilku miesiącach, dwóch zwiastunach i panelu na tegorocznym San Diego Comic Con, sypię głowę popiołem i przyznaję – zmieniam zdanie i rzucam w kąt moje wątpliwości. Swoją drogą, Waititi potrafił mnie przekonać w mniej niż 2 minuty, przy okazji pierwszego teasera, który swego czasu przyprawił wszystkich nerdów o prawdziwy zawrót głowy. Szacun. Drugi trailer także został przyjęty z ogromnym entuzjazmem, co ogromnie mnie cieszy, bo jako fanka serii o Thorze dość już nasłuchałam się od znajomych, jakie to słabe ogniwo całego MCU.

Po fotkach z września oraz dwóch zwiastunach mamy już nieco większy ogląd na to, co będzie się działo w Ragnaroku. Nadal jednak trudno to wszystko pozbierać w jakąś sensowną całość, dlatego w moich rozważaniach więcej będzie pytań niż odpowiedzi. Od czegoś trzeba jednak zacząć.

Drugi look na Ragnarok:

Patrz na włosy, czyli chronologia wydarzeń

Ok, warto na początek ułożyć sobie sceny i materiały w jakiejś kolejności. Pewnie – nadal nie wyciągniemy z tego całości scenariusza, ale przynajmniej znajdziemy punkty zaczepienia dla teorii i spekulacji. Na szczęście w ustaleniu chronologii wydarzeń pomaga nam… fryzura Thora! Jako że świat już jakiś czas temu obiegła smutna informacja o tym, że na boskiej głowie zabraknie pięknych złotych splotów, to jednak w niektórych scenach długie włosy nadal się pojawiają. Czyli – historia w Ragnaroku na razie dzieli nam się na czas przed fryzjerem i po fryzjerze.

Jakie więc sceny z długimi włosami widzimy w trailerach?

  1. Scena zniszczenia Mjolnira przez Helę – z tego, co widać, scena rozgrywa się na Ziemi. Można przypuszczać, że dzieje się to mniej więcej na początku i że Thor jest wtedy z braciszkiem, prawdopodobnie szukając Odyna, którego Loki zesłał na Ziemię (przy okazji pewnie odbierając mu pamięć). Wyobrażam sobie przy tym taki plan wydarzeń: Thor przybywa do Asgardu zastając Lokiego na tronie, po scenie rodem z The Avengers („duszę cię, ale tak naprawdę cieszę się, że cię widzę!”) bierze brata za fraki i przybywają do Midgardu w poszukiwaniu Wszechojca. W międzyczasie Asgard zostaje zaatakowany przez Helę, albo też przybywa ona na Ziemię, żeby pozbyć się Odinsonów i rozpocząć inwazję zaraz potem. Tak czy siak, Mjolnir zostaje zniszczony, a Thor trafia… do punktu poniżej.
  2. Thor w łańcuchach (pierwsza scena teasera, pamiętacie?) – prawdopodobnie jest on uwięziony w siedzibie Heli (Hel albo Niffleheim) lub, co sugerują niektórzy, w Muspelhaimie, krainie którą rządzi potężny i straszliwy Surtur (i ten trop jest chyba słuszny, biorąc pod uwagę, fakt, że sam Surtur pojawia się w najnowszym trailerze). I tu mam problem – rozumiem, że Hela intencjonalnie zesłała tam Thora. Gdzie podział się w tym czasie Loki? Czyżby uciekł? Jak jednak trafił potem na tę samą planetę, co Thor? W każdym razie mniej więcej w tym punkcie drogi braci się rozchodzą, bo przecież potem, podczas turnieju Loki zajmuje miejsce w loży VIP, podczas gdy Thor, pozbawiony boskiej fryzury, musi mierzyć się z Hulkiem.
  3. Potem następuje przybycie naszego bohatera na planetę Grandmastera i nieodżałowane obcięcie włosów.

Era krótkowłosa. Co wiemy i jak to ułożyć?

  1. Po przybyciu na Saakar mamy scenę walki między Thorem a Hulkiem (pominę jednak całe stronice spekulacji, jak Hulk w ogóle się tam znalazł i jaki ma to wszystko związek z komiksem Planet Hulk). Walki, jak dowiadujemy się potem – wygranej przez Thora. Przypominam – Loki siedzi wtedy koło Grandmastera. W międzyczasie dzieje się jednak coś, co sprawia, że nasz piękny Trickster kończy w łańcuchach (nie żebym narzekała, Loki w łańcuchach zawsze na probsie). Ale to Loki, więc w gruncie rzeczy nie powinno to nikogo dziwić.
  2. Potem mamy rozmowę z Brucem. Z poziomu zdezorientowania dr Bannera może wynikać, że dawno nie był on… sobą. Nie wie co się dzieje, ani gdzie jest. Thor opowiada mu w skrócie swoją historię – utratę młota i atak bogini śmierci na Asgard. Wspomina, że Hela chce doprowadzić do Ragnaroku i aby temu zapobiec nasz bóg piorunów montuje ekipę.
  3. Asdfghjkl;sdfghjkl; (tak, ten punkt poświęcony jest niekontrolowanemu fangirlingowi towarzyszącemu oglądaniu każdej sceny z Lokim w roli głównej).
  4. Powrót do Asgardu (skład drużyny jest naprawdę złoty: Thor, Loki, Hulk i Walkiria) i rozpierducha składająca się z: walki Hulka z wilkiem Fenrisem (Fenrirem w mitologicznej wersji), Thora walczącego z Hel za pomocą włóczni Odyna (Gungnir), Heimdalla wywijającego mieczem, armii Asgardu, którą Hela zdążyła zamienić w chodzące truposze, Lokiego którego trafia Hela podczas kosmicznego pościgu (czy w trailerze widzieliśmy ostatnią scenę Loczka w Ragnaroku? O jego życie obawiać się nie musimy, bo pojawia się w Infinity War, ale ta króciutka migawka była dość niebezpieczna dla naszego boga psot – być może znów trafił w okolice Thanosa i tym razem chłopak będzie miał przechlapane jeśli nie przyniesie mu jakiegoś Kamienia Nieskończoności do kolekcji) i oczywiście – Hulka nacierającego na Surtura!
Thor Ragnarok - Loki
Najpiękniejszy gif z trailerów raz.

Naturalnie trailer nie mógł nam zdradzić zakończenia, ale biorąc pod uwagę Infinity War (i tajny comicconowy teaser), można uznać że happy endu nie będzie. Zbliża się wielka wojna, a sama historia o bogu piorunów też się kończy, zakładam więc, że Waititi na pewno zburzy asgardzkie status quo. A jak? A no na przykład z grubej rury – totalnie niszcząc rodzinną planetę Thora. Dzięki temu Marvel miałby furtkę do rozpoczęcia zupełnie nowych historii (np. inspirowanych komiksami, w których asowie odrodzili się na Ziemi, a Loki został Lady Loki).

Thor: Ragnarok - Hela
Najpiękniejszy gif z trailerów dwa.

Lato jest spoko, ale… ja chcę już listopad!

Premiera Thor: Ragnarok już w listopadzie, czyli Gwiazdka w tym roku nadchodzi miesiąc wcześniej! Jestem ogromnie podekscytowana filmem i nawet bardziej podekscytowana… ekscytacją wszystkich fanów MCU. Do tej pory bowiem historia Thora była przez większość kwitowana jednym wielkim MEH, który zupełnie nie przystawał do moich pisków w częstotliwościach słyszalnych chyba tylko przez delfiny. Nareszcie mój fangirling mogę sobie racjonalnie tłumaczyć: Loki? Jaki Loki? Po prostu film zapowiada się bardzo dobrze, czyż nie? (głos opanowanego eksperta turn on).

A co wy myślicie o trzeciej części przygód Thora? Piszcie!